MathsGee Answers is Zero-Rated (You do not need data to access) on: Telkom |Dimension Data | Rain | MWEB
First time here? Checkout the FAQs!
x
Institutions: Global | Authors |Cars | Courseware |Ekurhuleni Libraries | Joburg Libraries | Startups | Tools |Tshwane Libraries | Math Worksheets | Visual Statistics

MathsGee is Zero-Rated (You do not need data to access) on: Telkom |Dimension Data | Rain | MWEB

0 like 0 dislike
50 views

Lerato sells her Chip Twisters at a local flea-market. Her rent and transport costs per week amount to R450,00.

a.    Write down the formula that Lerato can use to calculate her weekly costs to produce and sell Chip Twisters if the total cost to produce one Chip Twister is R2,50.

Write the formula in the form:

Weekly costs (in rand) = 450 + ...

b.    Hence, or otherwise, calculate how many Chip Twisters she will make if her weekly costs are R1 700. 

in Mathematics by Diamond (39,246 points) | 50 views

1 Answer

0 like 0 dislike
a.    Weekly cost (in rand) = 450 + 2,50 × number of twisters

b.    R1 700 = R450 + R2,50 × number of twisters

R1 250 = R2,50 × number of twisters

(1250/2,5) = number of twisters

500 = number of twisters
by Diamond (39,246 points)

Related questions

0 like 0 dislike
1 answer
Lerato is in the business of producing and selling Chip Twisters.
asked Jun 18, 2020 in Mathematics by CT Diamond (39,246 points) | 60 views

Welcome to MathsGee Answers, a free online study network where students can ask, answer, and explore 24/7 for improved outcomes.



MathsGee Supporting City of Joburg

Enter your email address:

MathsGee Tools

Math Worksheet Generator

Math Algebra Solver

Trigonometry Simulations

Vectors Simulations

Matrix Arithmetic Simulations

Matrix Transformations Simulations

Quadratic Equations Simulations

Probability & Statistics Simulations

PHET Simulations

Visual Statistics

Interactive Courseware

ZeroEd Search Engine

Article Rewriter Tool

Word Counter Tool

Other Tools

STEM Gender Equality | ZOOM | Slack | eBook