MathsGee Answers is Zero-Rated (You do not need data to access) on: Telkom |Dimension Data | Rain | MWEB
First time here? Checkout the FAQs!
x
Institutions: Global |ALU | Ekurhuleni Libraries | Joburg Libraries | Tshwane Libraries | TUT | UCT | UJ | UNISA | UP | UZ | Wits | Invest in Zim

MathsGee is Zero-Rated (You do not need data to access) on: Telkom |Dimension Data | Rain | MWEB

0 like 0 dislike
67 views
Frikkie already had R11 in his piggy bank. Each week, for eight weeks, he saved R2 from the money he earned. Afterwards, he had just enough money to buy a kite. How much did the kite cost?
in Mathematics by Diamond (60,788 points) | 67 views

1 Answer

0 like 0 dislike
Frikkie had R11 then he saved R2 per week times 8 weeks

So Frikkie had  a total of: R11 + R2*8 = R11 +R16 = R27

Therefore the kite cost R27.
by Wooden (2,006 points)

Welcome to MathsGee Answer Hub, a free online study network where students can ask, answer, and explore 24/7 for improved outcomes.



MathsGee Supporting City of Joburg

Enter your email address:

MathsGee Tools

Math Worksheet Generator

Math Algebra Solver

Trigonometry Simulations

Vectors Simulations

Matrix Arithmetic Simulations

Matrix Transformations Simulations

Quadratic Equations Simulations

Probability & Statistics Simulations

PHET Simulations

Visual Statistics

Interactive Courseware

ZeroEd Search Engine

Article Rewriter Tool

Word Counter Tool

Other Tools

STEM Gender Equality | ZOOM | Slack | eBook

14,433 questions
10,906 answers
109 comments
13,750 users