Get Help And Discuss STEM Concepts From Math To Data Science & Financial Literacy
STEM Gender Equality | Join us on ZOOM | Spreading Mathematical Happiness

Help The Education Support Forum through MathsGee serve learners across Africa with a DONATION

0 like 0 dislike
14 views
To calculate the total cost of using each bulb, we can use the following formulae which include the cost of electricity:
Incandescent bulb: Total cost = R0.036 x Hours + R10.00
Fluorescent bulb:   Total cost = R0.009 x Hours + R19.99
1. Identify which variable is the independent variable in the above equations. Give a reason for your answer.
2. Why is there ‘+ R10,00’ at the end of the Incandescent bulb equation?
3. Why is the rate used for the fluorescent bulb a quarter of the rate used for the incandescent bulb? (The rate is the value by which the hours is multiplied.)
in Grade 12 Maths Literacy by Diamond (38,542 points) | 14 views

2 Answers

0 like 0 dislike
1.    Hours. This is because the total cost is dependent on the number of hours.

2.    This is the cost of a bulb.

3.    Because the power rating of the fluorescent bulb is a quarter of the power rating for the incandescent.
by Silver Status (28,718 points)
0 like 0 dislike
1. Hours. The reason is becausee the total cost is dependent on the number of hours.

2. It is in the bulb equation because that is the actual cost of the bulb.

3. Because the power rating of the flourescent bulb is a quater of the power rating for the incandescent bulb.
by Wooden (595 points)

Welcome to MathsGee Q&A Bank, Africa’s largest personalized STEM and Financial Literacy education network that helps people find answers to problems, connect with others and take action to improve their outcomes.


MathsGee Q&A is the STEM and Financial Literacy knowledge-sharing community where students and experts put their heads together to crack their toughest questions.


Help The Education Support Forum through MathsGee serve learners across Africa with a DONATION

Enter your email address: