Get Help And Discuss STEM Concepts From Math To Data Science & Financial Literacy
STEM Gender Equality | Join us on ZOOM | Spreading Mathematical Happiness

Help The Education Support Forum through MathsGee serve learners across Africa with a DONATION

0 like 0 dislike
10 views

1.    Calculate the cost of:

i.    250 g of crisp salad

ii.    1 000 ml of Push Pulla

2.    A 2-litre Sprite cost R16,99 (including 15% VAT). Calculate the cost of a 1-litre excluding VAT.

in Grade 12 Maths Literacy by Silver Status (28,718 points) | 10 views

1 Answer

0 like 0 dislike
1.    Calculate the cost of:

i.    250 g of crisp salad = (250/190) x 25,99 = 34,197.. = R34,20

ii.    1 000 ml of Push Pulla = (1000/750) x 10,99 = 14,6533.. = R14,65

2.    Cost of a 1-litre Sprite excluding VAT = (1/2) x 16,99 = 8,495 = R8.50
by Silver Status (28,718 points)

No related questions found

Welcome to MathsGee Q&A Bank, Africa’s largest personalized STEM and Financial Literacy education network that helps people find answers to problems, connect with others and take action to improve their outcomes.


MathsGee Q&A is the STEM and Financial Literacy knowledge-sharing community where students and experts put their heads together to crack their toughest questions.


Help The Education Support Forum through MathsGee serve learners across Africa with a DONATION

Enter your email address: