0 like 0 dislike
15 views
What if you bought three note pads for R13 each with your R50? How much would you have left after the purchase?
in Grade 3 Maths by Platinum (111k points) | 15 views

1 Answer

0 like 0 dislike
cost of 3 note pads,

= 3 x 13

=R39

Money left= 50-39

               =R11
by Diamond (82.9k points)

Related questions

Welcome to MathsGee Open Question and Answer Bank, a platform, where you can ask Maths and Science questions and receive answers from other members of the community. Help is always 100% FREE!
MathsGee QnA is the knowledge-sharing community where millions of students and experts put their heads together to crack their toughest homework questions.

Enter your email address: