Quality Learning Support For Better Outcomes
First time here? Checkout the FAQs!
x
MathsGee is Zero-Rated (You do not need data to access) on: Telkom |Dimension Data | Rain | MWEB

0 like 0 dislike
80 views
Frikkie already had R11 in his piggy bank. Each week, for eight weeks, he saved R2 from the money he earned. Afterwards, he had just enough money to buy a kite. How much did the kite cost?
in Mathematics by Diamond (80,728 points) | 80 views

1 Answer

0 like 0 dislike
Frikkie had R11 then he saved R2 per week times 8 weeks

So Frikkie had  a total of: R11 + R2*8 = R11 +R16 = R27

Therefore the kite cost R27.
by Wooden (2,068 points)

Related questions

0 like 0 dislike
1 answer
asked Mar 6, 2019 in Mathematics by MathsGee Diamond (80,728 points) | 50 views
0 like 0 dislike
1 answer
asked Dec 2, 2020 in Mathematics by CT Diamond (40,336 points) | 27 views
0 like 0 dislike
1 answer
asked Mar 30 in Mathematics by MathsGee Diamond (80,728 points) | 84 views
0 like 0 dislike
0 answers
asked Sep 7, 2020 in Mathematics by MathsGee Diamond (80,728 points) | 35 views

Join the MathsGee Answer Hub community and get study support for success - MathsGee Answer Hub provides answers to subject-specific educational questions for improved outcomes.



On MathsGee Answers, you can:


  1. Ask questions
  2. Answer questions
  3. Comment on Answers
  4. Vote on Questions and Answers
  5. Donate to your favourite users
  6. Create/Take Live Video Lessons

Posting on MathsGee


  1. Remember the human
  2. Behave like you would in real life
  3. Look for the original source of content
  4. Search for duplicates before posting
  5. Read the community's rules
MathsGee Tools

Math Worksheet Generator

Math Algebra Solver

Trigonometry Simulations

Vectors Simulations

Matrix Arithmetic Simulations

Matrix Transformations Simulations

Quadratic Equations Simulations

Probability & Statistics Simulations

PHET Simulations

Visual Statistics

MathsGee ZOOM | eBook