Get Help And Discuss STEM Concepts From Math To Data Science & Financial Literacy
STEM Gender Equality | Join us on ZOOM | Spreading Mathematical Happiness

MathsGee is free of annoying ads. We want to keep it like this. You can help with your DONATION

0 like 0 dislike
183 views
The cost for 50 bananas at the Sam’s grocery store is $10. If Sara wants to purchase only one banana, how much will it cost?
in Grade 7 Maths by | 183 views

1 Answer

0 like 0 dislike
10÷50=$0.20 per banana
by Diamond (39,577 points)

Related questions

0 like 0 dislike
1 answer
asked May 19, 2019 in A Level Maths by Tedsf Diamond (50,571 points) | 45 views
0 like 0 dislike
1 answer
0 like 0 dislike
1 answer
0 like 0 dislike
1 answer
0 like 0 dislike
1 answer
asked May 28 in Financial Literacy by CT Silver Status (29,843 points) | 12 views

Welcome to MathsGee Q&A Bank, Africa’s largest personalized STEM and Financial Literacy education network that helps people find answers to problems, connect with others and take action to improve their outcomes.


MathsGee Q&A is the STEM and Financial Literacy knowledge-sharing community where students and experts put their heads together to crack their toughest questions.


MathsGee is free of annoying ads. We want to keep it like this. You can help with your DONATION

Enter your email address:

11,563 questions
9,544 answers
100 comments
10,464 users